آشنايي با انواع مسموميت ها، پيشگيري و اقدامات اوليه در زمان وقوع مسموميت

در .

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 مسموميت با گاز منوكسيد كربن (CO) كشنده ترين مسموميت غيرعمدي در كشور ماست و شيوع آن در فصل زمستان بسيار بالا مي باشد.

همچنين از عمده ترين موارد مسموميت در بزرگسالان مي توان به مسموميت ناشي از دارو و سوء مصرف مواد مخدر و روانگردان و محصولات پاك كننده و گزش يا نيش اشاره كرد. از ميان داروها، بيشترين موارد مسموميت ناشي از داروهاي ضد افسردگي، مسكن و خواب آور، تركيبات مخدر مثل هروئين، كوكائين، متادون و از ميان غير داروها بيشترين مسموميت ناشي از الكل بوده است. كودكان خصوصاً كودكان زير 6 سال و سالمندان بيش از بقيه سنين در معرض خطر مسموميت غيرعمدي مي باشند. در كودكان مسموميتها در اثر خوردن غير عمدي مواد دارويي و شيميايي، مواد شوينده، اجسام قابل بلع مثل باطري، داروها و گياهان آپارتماني سمي بوده است. همچنين بالا بودن سرب خون در حد بسيار ناچيز 10mcg/dl مي تواند منجر به عوارض ناخواسته مانند اختلال در رشد ادراكي، رشد جسمي و رفتاري كودكان 1 تا 5 سال شود. اين مسموميت ناشي از رنگ هاي نقاشي ديوار منزل كه حاوي سرب مي باشند، لوله كشي هاي منازل قديمي و رنگ هاي قديمي ديوارها كه در حال ريزش مي باشند مي باشد. سرب حتي از راه تنفس در اين منازل قابل استنشاق است.آمار موارد مسموميت با منواکسید کربن منجربه فوت دریازده ماهه اول سال 1389، به نقل از سازمان پزشكي قانوني كشور، 661 نفر فوت در کل کشور و 13 مورد در استان و در مدت مشابه در سال 90، 845 نفر فوت ناشی از منوکسيدکربن در کل کشور و 19 مورد در استان موارد بوده است (8/27 درصد افزایش در کشور و 2/46درصد افزایش در استان). آمار موارد مسموميت با مواد مخدر و روانگردان منجربه فوت درنه ماهه اول سال 1389، به نقل از سازمان پزشكي قانوني كشور، 2633 نفر فوت در کل کشور و 26 مورد در استان و در مدت مشابه در سال 90، 2710 نفر فوت ناشی از سوء مصرف مواد مخدر و روانگردان در کل کشور و 36 مورد در استان موارد بوده است (9/2 درصد افزایش در کشور و 5/38 درصد افزایش در استان). عمده ترين عوامل مسموميت زا در كشور را گاز منواكسيد كربن و ديگر گازهاي سمي، داروها ؛ سموم دفع آفات، محصولات آرايشي بهداشتي شوينده و پاك كننده موجود در منازل، گياهان سمي، فلزات سنگين، گزيدگي ها و مسموميت غذايي تشكيل مي دهند. مركز اطلاع رساني داروها و سموم اعلام كرد داروهاي ضد افسردگي و آرامبخش به عنوان عمده ترين داروهاي منجر به مسموميت در بزرگسالان بوده و داروهاي مسكن و ضد درد نيز بيشتر افراد جوان و كودكان زير 5 سال را دچار مسموميت دارويي نموده است و 5/2 درصد تماسها با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم مربوط به موارد مسموميت می باشد.

 

 اقدامات اوليه در زمان مسموميت

هنگامي كه با فردي روبرو مي شويد كه داراي همه يا بعضي از علائم زير باشد به وقوع مسموميت در فرد مشكوك شويد:

1-عدم هوشياري عصبي ( از خواب آلودگي تا كما و تشنج ) 2-علائم گوارشي ( مانند تهوع، استفراغ، اسهال و خونريزي هاي گوارشي) 3- درگيري سيستم اعصاب مركزي (علائمي مانند تعريق شديد پوست يا خشكي پوست، گشادي يا تنگي مردمك، تند بودن يا كند بودن يا نامنظمي ضربان قلب و تنفس و ...) 4- استشمام بوهاي خاص در محل يا در فرم مسموم (مانند بوي گاز، مواد شوينده در محل و يا بوي سير گنديده در دهان فرد مسموم كه ناشي از مسموميت با سموم دفع آفات بوده يا بوي بادام تلخ در مسموميت با سيانيدها يا بوي الكل و ... ) 5- تاولهاو سوختگيهاي بدون علت.

 اولين اقدام در مقابله با بيمار مسموم شامل كارهاي زير است : ( ABCD )

A: بررسي بازبودن راههاي هوايي

B: بررسي كيفيت و كميت تنفس

C: بررسي ضربان قلب، فشار خون و بررسي منظم بودن ضربان قلب

D: تجويز آنتي دوت و ساير داروهاي مورد مصرف (كه در بعضي موارد اولين اقدام ضروري است)

لازم به ذكر است كه حفظ آرامش و دريافت راهنمايي از منابع معتبر مانند مركز اطلاع رساني داروها و سموم با شماره تلفن 1490 و یا شماره تلفن 82101-021   مرکز اطلاع رسانی 13 آبان تهران ( 8 صبح الی 8 شب) و شماره تلفن 55422020-021 مرکز اطلاع رسانی بیمارستان لقمان حکیم ( شبانه روزی) نیز جزء اقدامات اوليه محسوب مي شود .

اقدام بعدي پيشگيري از جذب سم در فرد مسموم مي باشد كه نحوه اقدام به نوع مسموميت بستگي دارد:

1-اقدامات اوليه در مسموميت از طريق تماس پوستي:

الف - لباس فرد خارج شود ب- در مورد مسموميت با مواد خشك ( پودر مانند ) سم از سطح برداشته شود مانند گردگيري پ- شستشو 15 الي 20 دقيقه اول با آب سرد و صابون ت- شستشو با آب ولرم

ساير نكات مورد توجه:

الف- هيچگاه از محلول خنثي كننده استفاده نكنيد. ب- بهترين محلول شستشو بخصوص در سطوح مخاطي نرمال سالين مي باشد و اگر در دسترس نبود آب معمولي (PH=7) مناسب مي باشد. پ- اقدامات مربوط به گزيدگي ها در قسمت مربوطه ذكر شده است.

2- اقدامات اوليه در مسموميت هاي استنشاقي:

الف – خارج كردن مسموم از محيط ب- جلوگيري از تماس مجدد و بررسي باز بودن راههاي هوايي

نكات مورد توجه : از شايعترين مسموميت هاي استنشاقي مسموميت با گاز مونواكسيد كربن و مسموميت ناشي از مواد شوينده پاك كننده ( بدليل گاز كلرآزاد شده از آنها ) مي باشد . در اين موارد توصيه مي شود فرد مسموم را از محيط بسته خارج و به كنار پنجره يا هواي آزاد برسانيد و در موارد مسموميت خوراكي با مواد شوينده و پاك كننده بيمار را به هيچ وجه وادار به استفراغ نكنيد توصيه مي شود به منظور رقيق شدن سم در دستگاه گوارش خوراندن آب معمولي به ويژه شير در دفعات و به ميزان 50 الي 60 سي سي به فرد مسموم توصيه مي شود.

3- اقدامات اوليه در مسموميت از راه خوراكي: تحريك استفراغ يكي از ساده ترين و اوليه ترين راههاي آلودگي زدايي در مسموميت ها از راه خوراكي مي باشد . منتهي در موارد ذيل از القاء استفراغ جداً خودداري كنيد .

الف مسموميت با مواد اسيدي و قليايي

ب- مسموميت با مواد نفتي

پ-مسموميت در مواقعي كه مسموم هوشيار نيست يا در كما است.

ت- مسموميت با داروهاي ضد انعقاد خون يا بيماري كه مشكل انعقاد خون دارد ( بعلت خطر پارگي و خونريزي )

ث - مسموميت به همراه بلع جسم خارجي ( مانند تيغ ، اجسام برنده و ...)

ج- القاء استفراغ در نوزادان زير 6 ماه بعلت اينكه رفلكس استفراغ تكامل نيافته منع مصرف دارد.

ج - القاء استفراغ در خانمهاي باردار و افراد مسن توصيه نمي شود.

ح - مسموميت با داروهاي ضد استفراغ بعلت اينكه رفلكس استفراغ مهار شده است.

خ – مسموميت خوراكي با مواد شوينده و پاك كننده.

القاء استفراغ از طريق تحريك موضعي در ناحيه دهان و حلق و يا تجويز دارو مانند شربت ايپكا صورت مي گيرد كه همانطور كه گفته شد در نوزادان زير 6 ماه تجويز ايپكا منع مصرف دارد.

از راههاي ديگر كاهش جذب سم شستشوي معده ( گاستريك لاواژ ) مي باشد كه اين اقدام معمولاً در مراكز درماني صورت مي گيرد و در موارد ذيل كاربردي ندارد:

الف - در مسموميت با نفت و مواد سوزاننده منع مصرف دارد ( البته در مورد نفت در صورت لوله گذاري داخل تراشه گاستريك لاواژ بدليل بر طرف شدن خطر آسپيراسيون امكان پذير مي باشد)

ب- مسموميت با الكل ( بعلت جذب سريع الكل )

پ - شستشوي معده براي اكثر داروها در يك ساعت اول مفيد است البته بجز بعضي داروها مانند آنتي كولينرژيك ها و مخدرها و ... كه تخليه دستگاه گوارش را كند مي كنند در ساعات بعدي نيز موثر مي باشد .

ت – در موارد كاهش سطح هوشياري بعلت خطر آسپيراسيون فقط در صورت لوله گذاري داخل تراشه مي توان شستشوي معده ( گاستريك لاواژ ) را انجام داد .

از اقدامات ديگر جهت كاهش جذب سم از دستگاه گوارش تجويز جاذب ها مانند خاك رس ، پودر كلستيرامين و زغال فعال مي باشد . كه معمول ترين آنها زغال فعال بوده كه اگر در يك ساعت اول مسموميت داده شود ( البته در مواردي كه تجويز جاذب موثر باشد ) تا 60 درصد براي فرد مسموم مفيد است .

به همراه تجويز جاذب داروي مسهل نيز تجويز مي شود. اقدام ديگر جهت كاهش جذب سم شستشوي كامل دستگاه گوارش مي باشد كه موارد ي كه دارو به زغال فعال جذب نمي شود و يا دارو در روده باز مي شود coated ) Enteric ) و موارد ديگر مسموميت مورد استفاده قرار مي گيرد.

بطور كلي بهترين اقدام در زمان برخورد با مسموميت حفظ آرامش، راهنمايي خواستن از مراكز اطلاع رساني داروها و سموم و رساندن هر چه سريعتر بيمار به مراكز درماني مي باشد.

در اينجا به معرفي انواع مسموميت ها به همراه راههاي پيشگيري و اقدامات اوليه در زمان وقوع مسموميت مي پردازيم.

 مسموميت با مونواكسيد كربن

 گاز مونواكسيد كربن چيست؟

گاز مونواكسيد كربن يك گاز بسيار خطرناك است كه قابل ديدن و بوئيدن نيست و هيچ طعمي نيز ايجاد نمي كند.

اين گاز از سوختن ناقص موادي مثل بنزين، زغال يا چوب حاصل مي شود.

چرا مونواكسيد كربن اينقدر خطرناك است؟

منواكسيدكربن عامل اصلي خفگي در رابطه با استفاده از بخاري و وسائل گرم كننده در خانه هاست. وقتي منواكسيد كربن وارد بدن مي شود با هموگلوبين موجود در خون (كه حامل اكسيژن به بافتهاي بدن است) تركيب شده (ميل تركيبي منواكسيدكربن با هموگلوبين 8 برابر ميل تركيبي اكسيژن با هموگلوبين مي باشد) و موجب كاهش اكسيژن رساني به بافتهاي بدن مي شود و در اين ميان مغز حساس ترين بافت بدن مي باشد كه زودتر از همه در اثر كمبود اكسيژن آسيب مي بيند.

چه وسايل مي توانند مونواكسيد كربن توليد كنند؟      

بخاري هاي بدون دودكش غيراستاندارد

تنورهاي نانوايي

اجاقهاي گازي

موتورهاي بنزيني و گازوئيلي

كباب پز زغالي

شومينه

علايم مسموميت با مونواكسيد كربن چيست؟

مونواكسيد كربن را گاهي مقلد بزرگ مي نامند زيرا علايم مسموميت آن شبيه آنفولانزاي خفيف است. گاهي تشخيص بين آنفولانزا و مسموميت با Co بسيار سخت است.

علائم خفیف : سردرد، تهوع، استفراغ، تحریک پذیری ،درد قفسه سینه دربیماران قلبی ، کاهش تمرکز حواس

علائم متوسط: علایم خفیف به علاوه خواب آلودگی،احساس ضعف،سرگیجه، بی حالی،سردرد شدید

علائم شدید: علایم متوسط به علاوه افزایش ضربان قلب ،عدم توان تکلم،آسیب مغزی ،احساس گرما، تشنج،تاری دید،مرگ

معمولاً شخص مسموم متوجه علايم ضعيف نمي گردد و به سرعت به سمت علايم شديد و حتي مرگ، پيش مي رود. به همين دليل نشانگر مونواكسيد كربن در منزل حتماً بايد وجود داشته باشد.

چه افرادي در معرض خطر بيشتري قرار دارند؟

 • جوشكارها
 • مكانيك ها
 • آتش نشانها
 • افرادي كه با مواد آلي شيميايي كار مي كنند.
 • افراد شاغل در صنعت سفيد كننده هاي فلزي
 • افراد شاغل در ترمينالهاي اتوبوس
 • افسران پليس
 • رانندگان تاكسي
 • تمام كارگراني كه در محيط هاي بسته از چراغهاي نفتي جهت گرم كردن محيط كار استفاده مي كنند.

10- تمام خانواده هايي كه براي گرم كردن منزل از بخاريهاي بدون دودكش غيراستاندارد و چراغهاي نفتي استفاده مي كنند.

چنانچه مشكوك به سميت مونواكسيد كربن هستيم چه كنيم؟

با انجام اقدامات زير مي توانيم جان مصدومين را نجات دهيم:

 • مصدوم را سريعاً به هواي آزاد انتقال دهيم.
 • سريعاً به اورژانس تلفن بزنيم و كمك بخواهيم.
 • براي بيمار بيهوش سريعاً بايد استفاده از اكسيژن 100% را شروع كرد.
 • اگر بيمار دچار قطع تنفس شده سريعاً بايد عمليات احياء قلبي عروقي شروع شود.

هميشه بايد اين نكته را مد نظر داشته باشيم كه كمك كننده ها خود نبايد در معرض گاز مونواكسيد بصورت طولاني مدت باقي بمانند زيرا خودشان مصدوم خواهند شد و ديگر نمي توانند كمك كنند.

چگونه كارمندان و ساكنان يك محل مي توانند از مسموميت با مونواكسيد كربن جلوگيري كنند؟

جهت كاهش احتمال بروز مسموميت در محل كار بايد به نكات زير توجه كرد:

 • يك سيستم تهويه هوا بايد در محيط باشد.
 • با بررسي دائمي، هميشه از سلامت و استاندارد بودن دستگاههاي گرمازا و وسايل غذاپزي اطمينان حاصل نمائيد.
 • سعي كنيد وسايل و موتورهاي احتراقي را با وسايل الكتريكي و وسايلي كه با باطري كار مي كنند جايگزين نمائيد.
 • به اين نكته توجه نمائيد كه وسايل بنزين سوز حتماً بايد در محيط باز استفاده شوند.
 • اگر خطر وجود گاز Co در محيط كار وجود دارد حتماً از هشداردهنده هاي مونواكسيد كربن در محيط استفاده نمائيد.
 • كاركنان را در خصوص منابع آلودگي Co و طريقه برخورد با آن آموزش دهيد.

 چه كنيم كه احتمال مسموميت با مونواكسيد كربن را به حداقل برسانيم؟

 • در محيط كار هر گونه وضعيتي كه مي تواند منجر به مسموميت با مونواكسيد كربن باشد را به كارفرما اطلاع دهيد.
 • هميشه نسبت به وضعيت تهويه محيط كار و منزل هشيار باشيد مخصوصاً اگر از وسيله گرمازاي احتراقي استفاده مي كنيد.
 • چنانچه حالت تهوع، سرگيجه و خواب آلودگي داشتيد سريعاً بقيه را در جريان بگذاريد. و اگر مشكوك به مسموميت با مونواكسيد كربن هستيد سريعاً محيط را ترك كنيد.
 • چنانچه به دكتر مراجعه كرديد حتماً به پزشك اطلاع دهيد كه احتمالاً در محيط آلوده به مونواكسيد كربن بوده ايم.
 • هرگز در محيط هاي در بسته از وسايل احتراقي غيراستاندارد استفاده نكنيد.

استاندارد جهاني براي غلظت co در محيط چيست؟

استاندارد معمول براي يك محيط در خصوص مونواكسيد كربن ppm50 يا 50 واحد از گاز در يك ميليون واحد از هوا مي باشد كه در چنين شرايطي به مدت 8 ساعت مي توان در آن محيط حضور داشت. چنانچه در محلي اين مقدار از ppm100 بالاتر رفت آن محيط بايد تخليه گردد. در موارد كارگراني كه به محل خاص مثل محل بارگيري ماشين رفت و آمد دارند اين مقدار تا ppm200 افزايش مي يابد.

چه زماني نياز به پزشك داريم؟

 • هر شخصي كه با گاز Co در تماس بوده و داراي علايم ملايم تا متوسط است بايد فوراً توسط پزشك معاينه شود.
 • نوزادان و پيرها چنانچه با اين گاز در تماس باشند حتي در صورت نداشتن علامت حتماً بايد توسط پزشك معاينه شوند.
 • افرادي كه داراي ناراحتي هاي قلبي عروقي هستند در صورت مواجه با گاز Co حتماً بايد توسط پزشك معاينه شوند. همچنين زنان حامله بايد فوراً معاينه گردند زيرا ممكن است جنين آسيب ديده باشد در حاليكه علايمي در مادر مشاهده نگردد.

                                

مسموميت هاي دارويی

 هرماده ای که بلعيده شود، استنشاق شود، تزريق و يا جذب شود و در عملکرد طبيعی بدن اختلال ايجاد کند از لحاظ تعريف سم قلمداد می شود.برخی از سموم کاملاً شناخته شده اند مانند سموم دفع آفات، سموم حيوانی، موادشيميايی موجود در منازل و .... ولی برخی از سموم ناشناخته اند مانند داروها و در حقيقت آنچه بین اثر سمی دارو و اثر شفا بخش دارو افتراق ایجاد می کند مصرف صحیح دارو است .بنا بر این آگاهی در این زمینه و اطلاع رسانی دقیق نه تنها جان هزاران انسان را نجات می دهد بلکه از هزینه سنگین درمان مسمومیتها و عوارض متعاقب آن بر جامعه می کاهد.

مهمترین راه ورود سموم به بدن عبارتند از راه خوراکی، تنفسی، پوستی و تزریقی که در این میان دهان شایع ترین راه ورود سموم به بدن می باشد. شایعترین علت بروز مسمومیت در جهان مصرف داروها بیش از مقادیر درمانی می باشد که منحصراً به مصرف عمومی مقادیر بالای دارو بسنده نمی کند بلکه در بسیاری از موارد خود درمانی و عدم همراهی بیمار با دستورات پزشک و یا داروساز نیز می تواند زمینه ساز بروز مسمومیت و عوارض بعدی آن باشد.

بسیاری از داروها می توانند اثرات جدی و خطرناکی در افرادی که به مواد شیمیایی موجود در آنها حساسیت دارند ایجاد کنند در عین حال مصرف چند داروی متفاوت نیز می تواند باعث تداخلات دارویی گردد که بالقوه خطرناک است.لذا در صورت بروز مسمومیت لحظات اولیه بعد از مسمومیت برای نجات فرد مسموم حیاتی می باشد بنا براین پس از برخورد با موارد مسمومیت با شماره تلفن 09646 مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم که به صورت رایگان و به طور شبانروزي پاسخگو مي باشد تماس بگیرید.

 شايع ترين موادی که در اثر مصرف بيش از حد ايجاد مسموميت می کنند عبارتند از :

1- داروهای بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن، ایبو پروفن و آسپرین

2-مواد خانگی مانند مواد سفید کننده و حشره کشها

3-داروهایی که به وسیله پزشک تجویز می شوند مانند داروهای ضد افسردگی و آرام بخش

4- داروهای خیابانی مانند داروهای مخدر و روانگردان

 علائم ونشانه های مسموميت دارويی:

مهمترین علائم و نشانه های مسموميت دارویی عبارتند از:

1-تغییرات علائم حیاتی که به صورت کاهش یا افزایش تعداد تنفس ویا افزایش وکاهش فشار خون بروز می کند.

2- تغییرات بینایی که به صورت تنگی وگشادی بیش از حد مردمک چشم ویا تاری دید بروز می کند.

3- تغییرات پوستی به صورت برافروختگی پوست ، تاولها وسوختگیها ویا تعریق بیش از حد بروز می کند.

ساير علايم ونشانه ها عبارتند از :

تغییرات قلبی و عروقی- تغییرات ریوی، تغییرات کبدی و کلیوی، تغییرات عصبی و ... که هر داروئی بر حسب نوع دارو، میزان مصرف مدت مصرف دارو می تواند هر یک از علایم فوق الذکر را نشان دهد بنا بر این همانگونه که متذکر گردید در صورت بروز مسمومیت قبل از هر اقدامی جهت دریافت اطلاعات صحیح در هر لحظه با شماره تلفن 09646مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم تماس بگیرید

نکات قابل توجه در زمينه مسموميت های دارويی:

1- در صورتی که با فردی برخورد کردید که به صورت عمومی یا اتفاقی بیش از مقدار تعیین شده دارو مصرف کرده است هیچگاه منتظر ظهور علایم مسمومیت نباشید بلکه بلافاصله با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم و یا اورژانس تماس بگیرید .

2- لحظات اولیه بروز مسمومیت بسیار حائز اهمیت است لذا به سرعت اقدام کنید.

     3- مهمترین نکاتی که به فرد مسئول و یا پزشک برای نجات فرد مسموم باید ارائه داد عبارتند از:
     الف : زمان مصرف دارو

ب: نوع موادی که ایجاد مسمومیت کرده اند

ج : میزان ماده ای که ایجاد مسمومیت کرده است

4- در بسیاری از موارد خانواده ها برای خارج کردن سم از بدن فرد مسموم ایجاد به القاء استفراغ در فرد مسموم می کنند ولی باید متذکر شد که القاء استفراغ در فرد مسموم همیشه مهمترین راه خارج کردن سم از بدن نیست و گاهی ممکن است جان بیمار را به خطر بیندازد.

5- از خوراندن مایعات به فرد مسمومی که بیهوش است یا هوشیاری وی در سطح پایین قرار دارد خود داری کنید.

6- برخی از مسمومیتها با معلولیت ماندگار و یا عوارض جبران ناپذیر کلیوی و کبدی همراه هستند بنا بر این در پیشگیری از مسمومیت ها کوشا باشیم .

7- در صورت تماس پوست و یا چشم مواد اسیدی ویا قلیایی، پوست و چشم را با مقادیر فراوان آب شستشو داده و فوراً مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کنند.

8- بر مصرف داروی افراد مسن خانواده نظارت داشته باشید چرا که به دلایلی از جمله تشابه شکل ظاهری داروها ، ابتدا به فراموشی ، عدم اطلاع رسانی از نام داروها، بی سوادی و یا کم سوادی و یا خوانا نبودن مقادیر مصرفی دارو دچار اشتباه شوند.

9- برمیزان داروی مصرفی افراد افسرده و یا کسانی که تعادل رفتاری ندارند نظارت داشته باشید و داروها را از دسترس این افراد دور نگه دارید.

10- در صورتی که در طول دوره درمان، دارو دچار هر یک از علایم زیر شدید مصرف دارو را قطع کنید و موضوع را با پزشک و یا داروساز در میان بگذارید علائم ونشانه های جدی تر نظیر بی هوشی و یا تشنج حکایت از نیاز به اقدامات اورژانسی دارد.

- سردرد شدید

- گیجی ( اختلال حواس )

- ناپایداری عاطفی

- اضطراب

- مشکلات بینایی

- جوشهای پوستی

- تعریق بیش از حد

- مشکلات قلبی و عروقی

 

درباره ی مادروکودک

 baby  امروزه دستیابی به اطلاعات علمی ، وبخصوص پزشکی ، دردنیای مجازی به سادگی میسرگشته است. اما متاسفانه وب سایت هایی که بتواننداین وظیفه رابه زبان فارسی انجام دهندناچیزویاحتی بهتراست گفته شودکه هیچ است.موسسه ایران مدلاین به منظوربرطرف کردن این نیازفارسی زبان های دنیا، دوپایگاه علمی " ایران مدلاین" [جهت دسترسی به دنیای علم پزشکی وتندرستی] و " مادروکودک" [ارائه اطلاعات علمی موثق درزمینه بیماری های مادروکودک] رافراهم وراه اندازی نموده است. هرچندکه تارسیدن به نقطه مطلوب ، فاصله زیادی است.