مسموميت در اطفال

نوشته شده توسط دکترعطایی :فوق تخصصی نوزادان در . ارسال در ایمنی درخانه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کنجکاوی طبیعی کودکان آنها را بیشتر در معرض خطرات ناشی از مسمومیت قرار می دهد با توجه به همین موضوع و به طور مکرر آنچه را که در اطراف خود می بینید و یا پیدا می کنند از جمله داروها آنها را به دهان می برند که می تواند بسیار خطرناک باشد. با توجه به اینکه بسیاری از داروها قدرت و اثر بخشی آنها معمولاً بر اساس استفاده برای بزرگسالان است لذا حتی مقادیر کم این داروها نیز می تواند در کودک ایجاد مسمومیت کند و این موضوع از آنجایی اهمیت پیدا می کند که یک سوم داروها مصرفی در کودکان دارویی هستند که مختص کودکان نیستند و به وسیله افراد بزرگسال خانواده نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

کودکان زیر 5 سال پرخطرترین گروه سنی از لحاظ بروز مسمومیت هستند شایع ترین مواد مصرف شده به وسیله این کودکان که ایجاد مسمومیت می کنند عبارتند از : محصولات آرایشی، فرآورده های شخصی،مواد تمیز کننده،داروها و حشره کش ها هستند.

 فاکتورهای مخاطره آميز در بروز مسموميت در اطفال عبارتند از:

 • فاکتورهای مربوط به سن و جنس که الگوی مسمومیت بر این اساس تغییر می کند در دوران کودکی نسبت زنان در بروز مسمومیت از مردان بیشتر است اما در افراد نوجوان (19-12 سال) این نسبت معکوس می شود.
 • فاکتورهای مربوط به رشد کودکان

به عنوان مثال کودکانی که راه می روند و می توانند در خانه گردش کنند و درب کابینت ها را باز کنند

 • فاکتورهای محیطی

به عنوان مثال حضور مواد سمی در آشپزخانه، حمام و ...

 نکات قابل توصيه در زمينه مسموميت در اطفال:

 • داروها را دور از دید ودسترس کودکان در ارتفاع بالا و در کمد مجهز به قفل قرار دهید.
 • هنگام بیماری کودکان مراقب باشید دوز اضافی دارو به کودک ندهید
 • داروهای خود را در مقابل دیدگان کودک خود مصرف نکنید چرا که این عمل باعث تقلید کودکان می شود و ممکن است دور از چشم والدین داروهای را به دهان ببرند.
 • اگربه کودک دارو می دهید به او تفهیم کنید که این دارو است و از کلماتی مانند آب نبات ، شکلات و یا خوراکی استفاده نکنید.
 • گلها و گیاهان آپارتمانی را دور از دسترس کودکان قرار دهید و هنگام بازی کودکان در فضای باز مراقب باشیدکه آنها توسط گلها و گیاهان سمی مانند خرزهره و یا دیفن باخیا مسموم نشوند.
 • مواد شیمیایی و شوینده و سفیدکننده را در منزل و در کمدهای دارای قفل و دور از دید کودکان قرار دهید.
 • مواد شیمیایی شوینده و ... را در ظرف اصلی خود نگه دارید و از قرار دادن این گونه مواد در ظروف مواد خوراکی مانند بطری نوشابه جداً خود داری کنید این عمل سبب خورده شدن اتفاقی این مواد توسط کودکان می شود.
 • زمانی که در منزل نیستید و کودک خود را به فرد دیگری می سپارید کودک در معرض بیشترین خطر مسمومیت قرار دارد
 • در هنگام استفاده از مواد شیمیایی، پاک کننده داروها و ... اگر چنانچه به هر علتی مانند زنگ تلفن مجبور شدید از کار دست بکشید حتی الامکان این مواد را با خود ببرید و یا دور از دسترس اطفال قرار دهید و یا از کودک خود چشم بر ندارید زیرا در این لحظات کودکان به سرعت وارد عمل می شوند و از آنها استفاده می کنند.
 • مسمومیت اتفاقی با نفت ویا باطری ساعت می تواند در کودک بسیار خطرناک باشد در این صورت فوراً کودک را به نزدیک ترین مرکز درمانی منتقل کنید.
 • در صورت مصرف بیش از مقدار مجاز دارو منتظر ظهور علائم مسمومیت نباشید بلکه هر چه سریعتر با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم 09646 و یا اورژانس تماس بگیرید.

درباره ی مادروکودک

 baby  امروزه دستیابی به اطلاعات علمی ، وبخصوص پزشکی ، دردنیای مجازی به سادگی میسرگشته است. اما متاسفانه وب سایت هایی که بتواننداین وظیفه رابه زبان فارسی انجام دهندناچیزویاحتی بهتراست گفته شودکه هیچ است.موسسه ایران مدلاین به منظوربرطرف کردن این نیازفارسی زبان های دنیا، دوپایگاه علمی " ایران مدلاین" [جهت دسترسی به دنیای علم پزشکی وتندرستی] و " مادروکودک" [ارائه اطلاعات علمی موثق درزمینه بیماری های مادروکودک] رافراهم وراه اندازی نموده است. هرچندکه تارسیدن به نقطه مطلوب ، فاصله زیادی است.