واکسن هپاتیت بی

واكسن نوتركيبي هپاتيتB از آنتي ژن سطحي HBsAg، توليد شده توسط سلول هاي مخمر به دست مي آيد. اين واكسن توليد پادتن هاي ضدHBs، را در بيشتر افرادي كه يك دوره سه نوبتي واكسيناسيون را انجام داده باشند، تحريك مي كند. ايجاد مصونيت با ميزان پادتن بيش از mlU/ml10 اثبات مي شود.

در 98-94% افراد واكسينه شده مصونيت ايجاد مي شود و اين مصونيت مدت 5 سال طول مي كشد و در اين مدت به تزريق يادآوري نيازي نيست.

واکسن هاری/واکسن اوریون

واکسن هاری

اين واكسن سوسپانسيوني از ويروس هاي غير فعال هاري است. ويروس ها از سويهWistar rabies PM/WI 38-1503-3M ويروس هاري در كشت سلول هاي ديپلوئيد انساني بدست مي آيد.

با تزريق اين واكسن، پادتن هاي ضد هاري در 100% افراد واكسينه شده توليد خواهد شد. همچنين اثبات شده است كه اين واكسن در صورت تزريق بعد از گاز گرفتگي مي تواند مصونيت كامل ايجاد نمايد.


واکسن اوریون

 اين واكسن براي ايجاد ايمني فعال بر عليه اوريون در كودكان با سن بيش از 12 ماه و بعضي از بزرگسالان مصرف مي شود. واكسن MMR براي ايجاد مصونيت بر عليه سرخك، سرخجه و اوريون نسبت به هر كدام از اين واكسن ها به تنهايي ترجيح داده مي شود.واكسن اوريون حاوي ويروس هاي زنده ضعيف شده Mumps از سويه Jery1 Lynn مي باشد كه از كشت سلولي جنين جوجه به دست مي آيد.اين واكسن در افراد حساس بعد از 3-2 هفته يك نوع عفونت اوريون غير قابل انتقال ايجاد مي كند. پادتن هاي ايجاد شده بر عليه اين عفونت بدن را در برابر عفونت هاي بعدي محافظت مي كند.بعد از تزريق واكسن در 95% افراد و به مدت حداقل 15 سال مصونيت ايجاد مي شود.

 

 

واكسن فلج كودكان

 واكسن خوراكي فلج كودكان(OPV)

واكسن خوراكي از ويروس هاي زنده ضعيف شده تهيه مي شود و با توليد يك عفونت مشابه عفونت طبيعي ولي بدون علائم بيماري، مصونيت سيستميك و مخاطي ايجاد مي كند. 1 تا 2 هفته بعد از 3 نوبت واكسن، در بيش از 95% كودكان واكسينه شده آنتي بادي بر عليه تمام انواع ويروس توليد مي شود. مصونيت ايجاد شده تا سالهاي زيادي بعد از واكسينايون باقي مي ماند.

در صورت حساسيت به يكي از اجزاء واكسن و در بيماران مبتلا به هر نوع بيماري حاد، استفراغ يا اسهال پايدار و بيماران با ضعف پيشرفته، بيماران داراي نقص ايمني يا افراد داراي سابقه فاميلي نقص ايمني و يا افرادي كه با يك بيمار داراي نقص ايمني زندگي مي كنند، نبايد اين واكسن را مصرف كرد.


 

واکسن تزریقی فلج اطفال (IPV)

واکسن تزریقی فلج اطفال حاوی سویه‌های غیرفعال شده از پولیو ویروس عامل هر سه نوع بیماری پولیومیلیت است. تزریق این واکسن اندک احتمال ابتلا به فلج اطفال را پس از دریافت واکسن خوراکی حاوی ویروس زنده از بین می‌برد. واکسن IPV به صورت عضلانی یا داخل جلدی بسته به سن بیمار در پا یا بازو تزریق می‌شود. واکسن تزریقی پادتن‌های هر سه نوع پولیو ویروس را در خون تولید می‌کند. این پادتن‌ها در صورت بروز عفونت از انتشار ویروس در سیستم عصبی مرکزی جلوگیری می‌کند و مانع فلج شدن بیمار می‌شود. واکسن تزریقی باعث ابتلا به فلج اطفال نمی‌شود.

 

واکسن مننگوکوک

 

اين واكسن حاوي پلي ساكاريدهاي Neisseria Meningitidis گروه هاي AوC است و باعث تحريك سيستم ايمني براي توليد پادتن هاي ضد مننگوككيAو C در انسان می شود.

اين واكسن براي ايجاد ايمني فعال بر عليه عفونت های Neisseria Meningitidis در افراد با سن بيش از 2 سال كه در نواحي اپيدميك و آندميك زندگي مي كنند، به كار مي رود.در مورد افراد زير واكسيناسيون بايد در نظر گرفته شود: افرادي كه با بيماران مننگوككي تماس دارند( همراه پيشگيري مناسب با آنتي بيوتيك ها)، كاركنان پزشكي و آزمايشگاهي كه احتمال تماس با عامل بيماريزا براي آنها وجود دارد، مسافريني كه قصد عزيمت به نواحي آلوده را دارند، بيماران داراي نقص در جزء انتهايي كمپلمان و بيماران فاقد طحال فعال، نيروهاي نظامي طي آموزش عمومي، حجاج بيت ا.. الحرام و زوار عتبات عاليات، در بيماران HIV مثبت قبل از بروز نقص ايمني.

تزریق واکسن باعث افزایش پادتن های ضد مننگوککی به میزان 4 برابر در 95% افراد می شود. مصونیت 10-14 روز بعد از واکسیناسیون ایجاد می شود و براي مدت 3 سال باقي مي ماند، اگرچه سطوح پادتن ها مربوطه در طي اين مدت به طور قابل ملاحظه اي كاهش مي يابد.

 

واکسن سیاه سرفه و توکسوئید دیفتری و کزاز

 

حاوي توكسوئيدهاي كزاز و ديفتري و باسيل غير فعال سياه سرفه مي باشد. مصونيت در بيشتر از 90% افراد و بعد از نوبت سوم ايجاد مي شود. ايمن سازي مناسب با توكسوئيد ديفتري و كزاز حداقل 10 سال مصونيت ايجاد ميكند.

اين فرآورده نبايد براي كودكان با سن بيش از 7 سال يا كمتر از 6 هفته مصرف شود. در صورت سابقه بهبودي از يك عفونت اثبات شده با باسيل سياه سرفه، حساسيت نسبت به يكي از اجزاء فرآورده وجود تب يا عفونت حاد، هرگونه عفونت حاد يا بيماري همراه با تب، سابقه عوارض نورولوژيك متعاقب تزريق اين فرآورده، اختلالات انعقادي يا كاهش تعداد پلاكت ها و در هنگام شيوع پوليوميليت از موارد منع مصرف اين توكسوئيد مي باشند. در موارد منع مصرف واكسن سياه سرفه مي توان توكسوئيد كزاز و ديفتري مخصوص كودكان DT را جايگزين اين فرآورده نمود.

 

اطلاعیه جدید درباره واکسیناسیون کودکان

نوشته شده توسط www.eghtesadonline.com. ارسال در ایمنی سازی

 

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که جلوگیری کردن والدین از تزریق واکسن کرونا، ظلم به کودکان تلقی می شود، گفت: واکسیناسیون کودکان و نوجوانان علیه کرونا می تواند ایمنی بخشی زیادی را برای این قشر به همراه داشته باشد.

 

به گزارش اقتصادآنلاین؛ علیرضا ناجی در پاسخ به این سوال که آیا واکسنی که به کودکان تزریق می شود همان واکسن ساخت کمپانی سینوفارم است که تغییراتی در ساختار آن ایجاد شده یا خیر؟ اظهار کرد: این واکسن در واقع همان واکسن سینوفارم مخصوص بزرگسالان است که با کمی تغییرات به لحاظ تغییر در میزان غلظت برای کودکان استفاده می شود.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی اثر بخشی واکسن سینوفارم در برابر کرونا برای کودکان را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: این واکسن برای کودکان کاملا ایمن بوده و عوارض آن دقیقا همان عارضه های معمول است که از سایر واکسن ها انتظار می رود.

ناجی درد در محل تزریق، تب خفیف و یا بدن درد را عارضه طبیعی اغلب واکسن ها ذکر کرد و یادآور شد: واکسنی که برای کودکان تزریق خواهد شد واکسن ایمن و کاملا اثربخش است.

این استاد دانشگاه به والدینی که مانع از تزریق واکسن کرونا به کودکان خود می شوند هشدار داد: جلوگیری از استفاده از واکسن کرونا ظلمی در حق کودکان محسوب می شود چرا که واکسیناسیون کودکان و دانش آموزان از جنبه های مختلف حائز اهمیت است.

وی ضرورت استفاده از آموزش های حضوری برای رشد و تعالی کودکان را یادآور شد و گفت: کودکان نیاز دارند در محیط های واقعی و حضور و همچنین در تعامل با همسالان آموزش های لازم را دریافت کنند.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که کودکان می تواند به عنوان کانون های اساسی انتقال ویروس کرونا عمل کنند، اهمیت واکسیناسیون کودکان و دانش آموزان علیه کووید ۱۹ را یادآور شد.

وی گفت: کودکان توانایی رعایت دقیق و بی کم و کاست پروتکل های بهداشتی را ندارند بنابراین از این منظر نیز واکسیناسیون دانش آموزان و کودکان نیز بر علیه کرونا مورد توجه است.

ناجی پوشش حداکثری واکسیناسیون علیه کووید را راهکار اساسی قطع زنجیره این بیماری دانست و ادامه داد: در شرایطی برای این که به ایمنی جمعی حاصل از واکسیناسیون دست یابیم، حتما باید کودکان و نوجوانان خود را در برابر کرونا واکسینه کنیم و با توجه به این که اکنون واکسن هایی در سطح جهان وجود دارد که می تواند برای تزریق به کودکان مورد استفاده قرار گیرد، ما می توانیم با تزریق این واکسن ها به کودکان و نوجوانان خود، تا حد امکان در مدت زمان کمتری به ایمنی جمعی در برابر کرونا دست یابیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نمی توان گفت که با واکسیناسیون کامل کودکان و نوجوانان در برابر کرونا، خطر ابتلای دانش آموزان به این بیماری بعد از بازگشایی حضوری مدارس به صفر می رسد، ولی ما هرچقدر سطح واکسیناسیون جامعه را افزایش دهیم و به کودکان و نوجوانان خودمان واکسن کرونا تزریق کنیم، امکان چرخش ویروس در جامعه را کمتر کرده ایم و بنابراین واکسیناسیون کودکان و نوجوانان در سطح جهان می تواند نقش مهمی در تبدیل کرونا از یک بیماری همه گیر جهانی به یک بیماری واگیر شایع در برخی مناطق داشته باشد.