چاقی شیر خوار و شیر مادر

نوشته شده توسط دکترعطایی :فوق تخصصی نوزادان در . ارسال در دنیای شیرخواران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مادرانی که شیر می دهند سریع تر و بیشتر از آنهایی که شیر نمی دهند به وزن قبل از حاملگی بر می گردند .

شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در اینده ندرتاً چاق هستند و علت شایع چاقی آنان زود شروع کردن غذا است .باید رژیم غذایی و الگوی تغذیه شیرخواری که با شیر مادر تغذیه می شود و چاق است دقیقا رسیدگی شود.تغذیه انحصاری با شیرمادر و شروع غذای غذای کمکی بعد از 6 ماهگی به عنوان عوامل حفاظتی در بروز چاقی در سن 1 سالگی شناخته شده اند و خطر بروز چاقی با طول مدت تغذیه با شیر مادر اثر معکوس دارد.

برای کودکانی که وزن زیاد و غیرطبیعی دارند، موارد زیر برای کند کردن روند وزن گیری توصیه می شود:

  • محدود کردن دفعات بیش از حد تغذیه شیرخوار
  • بغل کردن شیرخوار بدون اینکه تغذیه شود . چنانچه به تمام ناراحتی های شیرخوار ، با شیر دادن پاسخ داده شود ممکن است تغذیه های بی موقع و نامناسب را در شیرخوار به وجود آورد و سبب عدم هماهنگی بین اشتها و نیاز انرژی او شود.
  • تغذیه انحصاری با شیر مادر برای 6 ماه ادامه یابد.
  • فعالیت و مصرف انرژی با تشویق به تحرک افزایش یابد. از کالسکه و قنداق کمتر استفاده شودو کودکان بزرگ تر به بازی فعال به جای نشستن تشویق شوند.
  • چنانچه رشد بیش از حد، پایدار بماند شیر مادر باید از نظر هیپرلپیدمی آزمایش شود.

درباره ی مادروکودک

 baby  امروزه دستیابی به اطلاعات علمی ، وبخصوص پزشکی ، دردنیای مجازی به سادگی میسرگشته است. اما متاسفانه وب سایت هایی که بتواننداین وظیفه رابه زبان فارسی انجام دهندناچیزویاحتی بهتراست گفته شودکه هیچ است.موسسه ایران مدلاین به منظوربرطرف کردن این نیازفارسی زبان های دنیا، دوپایگاه علمی " ایران مدلاین" [جهت دسترسی به دنیای علم پزشکی وتندرستی] و " مادروکودک" [ارائه اطلاعات علمی موثق درزمینه بیماری های مادروکودک] رافراهم وراه اندازی نموده است. هرچندکه تارسیدن به نقطه مطلوب ، فاصله زیادی است.