تغذیه نوزادان کم وزن و نارس با شیر مادر

نوشته شده توسط دکترعطایی :فوق تخصصی نوزادان . ارسال در دنیای شیرخواران

هدف از تغذیه در نوزادان نارس آن است که رشد نوزاد با همان روند داخل رحمی ادامه یابد . البته رشد جنین در داخل رحم یکنواخت نیست و میزان رشد در طول بارداری تغییر می کند به طوری که از 37 هفته بارداری ، وزن گیری روزانه به حداکثر خود یعنی حدود 35 گرم در روز می رسد. در نوزادان نارس رفلکس مکیدن از هفته 23 داخل رحمی و حتی قبل از آن وجود دارد اما هماهنگی بین مکیدن و بلعیدن تقربا در 34 هفتگی برقرار می شود .

نیازهای تغذیه ای نوزادان نارس با نوزادان ترم تفاوت دارد ، بطوری که به انرژی و پروتئین بیشتری نیاز دارند و هضم و جذب چربی ها در آن ها کافی نیست . نیاز به سدیم کلسیم ، فسفر ، آهن و برخی ویتامین ها نیز در آن ها بیشتر است . ترکیب شیر مادر نوزادنارس متناسب با نیاز این نوزادان می باشد و تا حدود زیادی نیازهای ویژه آنان را فراهم می کند . در شیر مادر نوزاد نارس مقدار نیتروژن ،پروتئین ، اسید چرب ، اسیدهای چرب ،غیراشباع با زنجیره بلند سدیم ، کلر منیزیم و آهن بیشتر است .برای نوزادان نارس ، شیرمادر خودشان بهترین تغذیه است .

عوامل ایمنی در شیرمادر نوزاد نارس بیشتر است ،که سیستم ایمنی شیرخواران LBW رابهبود می بخشد . تماس پوست با پوست مادر و شیرخوار غلظت آنتی بادی های شیرمادر را تحت تاثیر قرار می دهد. کاهش شیوع انتروکولیت نکروزان (عفونت خطرناک دستگاه گوارش نوزادان) از مهم ترین منافع تغذیه با شیرمادر در نوزاد نارس است . به علاوه تکامل سیستم عصبی و افزایش درجاتی از ضریب هوشی را نیز سبب می شود.

شروع تغذیه درنوزاد با سن حاملگی کمتر از 32 هفته ترجیحاً از طریق وسیله کمکی شیردهی ، فنجان یا قاشق و یا لوله معده برحسب سن داخل رحمی و تحمل شیرخوار است .

در صورت نیاز به استفاده از لوله معده در نوزادان زیر 2000 گرم از لوله دهانی – معدی (OGT)و برای بیش از 2000 گرم از لوله بینی – معدی (NGT) استفاده می شود .

درباره ی مادروکودک

 baby  امروزه دستیابی به اطلاعات علمی ، وبخصوص پزشکی ، دردنیای مجازی به سادگی میسرگشته است. اما متاسفانه وب سایت هایی که بتواننداین وظیفه رابه زبان فارسی انجام دهندناچیزویاحتی بهتراست گفته شودکه هیچ است.موسسه ایران مدلاین به منظوربرطرف کردن این نیازفارسی زبان های دنیا، دوپایگاه علمی " ایران مدلاین" [جهت دسترسی به دنیای علم پزشکی وتندرستی] و " مادروکودک" [ارائه اطلاعات علمی موثق درزمینه بیماری های مادروکودک] رافراهم وراه اندازی نموده است. هرچندکه تارسیدن به نقطه مطلوب ، فاصله زیادی است.