با گریه‌های شدید و طولانی نوزاد چه کنیم؟

نوشته شده توسط دکترعطایی :فلوشیپ فوق تخصصی نوزادان . ارسال در خواندنی ها

گریه نوزاد امری طبیعی است اما وقتی گریه‌کردن‌ها با بی‌قراری و ناآرامی و ناراحتی بیش از حد نوزاد همراه باشد، بحث کولیک به میان می‌آید.

کولیک را حملاتی همراه با جیغ کشیدن و زور زدن و قرمز شدن نوزاد دانست که از هفته دوم و سوم شروع می‌شود و تا 3 یا 4 ماهگی خوب می‌شود و به ندرت تا 5 یا 6 ماهگی ممکن است طول بکشد.حملات معمولاً دو تا سه ساعت است و هنگام حمله نوزاد، پاها و دست‌هایش را در شکمش جمع می‌کند و بی‌قرار است و شکم او نفاخ است.

کولیک گریه‌های شدید و طولانی و غیرقابل کنترل نوزاد است که هم در نوزادان پسر و هم دختر رخ می‌دهد،معمولاً 20 درصد نوزادان شیرخوار دچار کولیک می‌شوند. کولیک در نوزادان بسیار شایع است و بسیاری از نوزادان به آن مبتلا می‌شوند.Why baby is crying

علت خاصی برای کولیک پیدا نشده ، اما برخی ژنتیک را دخیل می‌دانند و برخی، بعضی غذاهایی که مادر می‌خورد ماند ادویه، سیر، پیاز و نوشابه را مؤثر می‌دانند. همچنین برخی علت آن را سیستم گوارش نابالغ نوزادان مطرح کرده‌اند؛ چراکه روده‌ نوزاد هنوز رشدکامل نیافته است، بنابراین هنگام حرکت مواد غذایی و هوا درون روده‌ها بسیار حساس است؛ اما به طور کلی علت ایجاد آن ناشناخته است و خود به خود نیز بهبود پیدا می‌کند.

نوزادانی که شیرخشک یا شیرمادر مصرف می‌کند هر دو ممکن است به کولیک مبتلا شوند

نوزادانی که شیرخشک یا شیرمادر مصرف می‌کند هر دو ممکن است به کولیک مبتلا شوند. گاهی اوقات نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند به علت وجود یک ماده خاص در غذای مادرشان مبتلا به کولیک می‌شوند. در اینگونه موارد توصیه می‌شود برای چند روز از خوردن غذاهایی مانند شیر گاو، گوشت و لبنیات و غذاهای نفاخ مانند حبوبات، کلم و بادمجان خودداری کنند. اگر گریه کودک بهتر شد مادر تا مدتی از خوردن این مواد خودداری کند و اگر تأثیری در گریه‎های شدید نوزاد نداشت، مادر تغذیه خود را تغییر ندهد.

درموردمصرف شیرخشک ، ممکن است لازم باشد شیرخشک عوض شود. همچنین بعد از خوردن شیر، چه شیر خشک چه شیر مادر، نوزاد باید بادگلو بزند.

ماساژ شکم نوزاد یا روشن کردن سشوار یا ماشین لباسشویی برای آرام کردن نوزاد

یک راه درمان کولیک نوزادان، ماساژ شکم نوزاد با روغن وازلین یا روغن زیتون در جهت عقربه‌های ساعت ماساژ است . می‌توان نوزاد را حالت عمودی نگه داشت و تکان داد تا اگر بادگلو دارد، گرفته شود و اگر نوزاد نمی‌تواند مواد درون روده خود را دفع کند با شیاف تلاش کنند محتویات روده‌اش خارج شود. راه درمانی دیگر روشن کردن سشوار یا ماشین لباسشویی است؛ زیرا سکوت باعث می‌شود نوزاد بیشتر بی‌قرار شود یا اینکه بچه را سوار ماشین کنند تا درون ماشین آرام شود.

البته نیازی به ماشین سواری نیست ،سابقا برای نوزادان ننوی ازچادرمادردرست می کردند، که هم حس درون رحم مادرراایجادمی کردوهم بوی مادر(ازچادر) به آرامش کودک کمک می کرد.امتحان کنید.

درمان داروئی کولیک نوزادان

روش دارویی چندان برای کولیک توصیه نمی‌شود؛ زیرا داروها تأثیر چندانی ندارند. داروهای موجود هم برای نوزادان بالای یک ماه توصیه می‌شود، اما همان‌ها نیز تأثیر چندانی ندارند و همین روش‌های طبیعی بیشتر کمک‌کننده هستند.

کولیک عوارضی برای نوزاد ندارد و خود به خود خوب می‌شود، اما باید نوزاد را از نظراختلالاتی همچون آلرژی به پروتئین شیر گاو ، و نیز از نظر جسم خارجی در چشم، عفونت ادرار و بازگشت مواد داخل معده به مری بررسی کرد. زیرا گاهی این موارد را اشتباهی کولیک تشخیص می‌دهند. بندرت اختلالات آناتومیک همچون دررفتگی مفصل ران (هیپ ) بابی قراری نوزادهمراه است که ربطی به کولیک ندارد. اینموارد تنها توسط پزشک متخصص بایدبررسی وردشود.بنابراین ابتدا این موارد بررسی شود و اگر به جایی نرسیدند، تشخیص آخر همان کولیک است. در مجموع، کولیک غیر از فشار برای نوزاد، عارضه دیگری ندارد.

اما همینجا به برخی داروها اشاره می شود، چون بالاخره به مادرنگران بایدنسخه ای تحویل داد:

قطره دایمتیکون /سایتمتیکون/کولیک ایز: این داروباعث کاهش فشارمعده وروده ها بواسطه جذب گازروده می شود.

شربت های گریپ میکسچر/بیومیکسچروامثالهم : اغلب حاوی داروهای ضدنفخ هستند. تاثیراندکی دارند.

کیدی لاکت /پدی لاکت: داروی پروبیوتیک تازه وارد بااین ادعا که سبب بهبودسیستم ایمنی شیرخوار، کاهش کولیک وهمچنین کاهش ریسک عفونت نوزادی می شود.

داروهای خانگی : شاید بد نیست بدانید که بیشترداروهای ضدکولیک شیرخواران ازترکیبی ازموادزیرتهیه شده اند: زیره سیاه، شوید،رازیانه، نعناء ، زیره سبز. بنابراین مصرف این گیاهان توسط مادرهمراه باغذا ، می تواند به کاهش نفخ وبهبود کولیک شیرخوارکمک کند. باتهیه دمنوش این گیاهان (مثلا یک قاشق غذاخوری ازاین گیاهان رامثل چای جوشانیده ، ازصافی ردنموده ، وبعدازسردکردن جهت مصرف شیرخواراستفاده شود)، می توان به شیرخوارکمک کند.

 

درباره ی مادروکودک

 baby  امروزه دستیابی به اطلاعات علمی ، وبخصوص پزشکی ، دردنیای مجازی به سادگی میسرگشته است. اما متاسفانه وب سایت هایی که بتواننداین وظیفه رابه زبان فارسی انجام دهندناچیزویاحتی بهتراست گفته شودکه هیچ است.موسسه ایران مدلاین به منظوربرطرف کردن این نیازفارسی زبان های دنیا، دوپایگاه علمی " ایران مدلاین" [جهت دسترسی به دنیای علم پزشکی وتندرستی] و " مادروکودک" [ارائه اطلاعات علمی موثق درزمینه بیماری های مادروکودک] رافراهم وراه اندازی نموده است. هرچندکه تارسیدن به نقطه مطلوب ، فاصله زیادی است.